Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Reverse: 1999 İlk Bakış

Bluepoch tarafından geliştirilen “Reverse: 1999”, 26 Ekim 2023 tarihinde biz oyuncuların beğenisine sunuldu. Büyü kartlarının etrafında dönen sıra tabanlı savaş sistemine sahip olan oyun, Windows, iOS ve Android platformlarında oynanabilmektedir. Ağırlıklı olarak hikaye anlatımına odaklanan Reverse: 1999, biz oyuncuları tersine işleyen zaman konseptiyle tanıştırarak bu gizemli doğa olayının sırlarını keşfetmeye davet ediyor.

1999 yılında meydana gelen gizemli bir fırtına sonucunda zaman, artık tersine işlemeye başlar. Bu doğa olayı yaşandığında mevcut çağ, hiç var olmamış gibi ortadan kaybolmaktadır. “Zaman Koruyucusu” olan ve oyuncunun temsil ettiği karakter Vertin, bu doğa olayından etkilenmemektedir. Bir sonraki fırtınanın ne zaman gerçekleşeceğini bilen Vertin, fırtına başlamadan önce o çağdan kurtarabildiği her şeyi alarak bir önceki çağa taşımaya çalışmaktadır. İlk başlarda sadece nesneleri kurtarabilen Vertin, ilk kez bir insanı kurtarmayı başarır. Bu yolculukta, büyülü güçlere sahip Arcanist’lerle birlikte 1999 yılında neler olduğunu, fırtınanın neden ortaya çıktığını ve buna kimin veya kimlerin sebep olduğunu araştırırken bir yandan da Vertin’in gizemli hikayesine şahit olacağız.

İncelemenin başında da belirtildiği gibi, Reverse: 1999 büyülü kartlar üzerinden ilerleyen sıra tabanlı bir savaş sistemine sahiptir. Her karakterin 2 adet büyü kartı, 1 adet ulti kartı ve birbirinden eşsiz pasif yetenekleri bulunmaktadır. Karakterler “Canavar, Bitki, Yıldız, Mineral, Ruh ve Akıl” olmak üzere sınıflara ayrılmaktadır. Rakibine karşı güçlü olan sınıf, %30 hasar avantajına sahiptir.

Ayrıca oyunda 6 adet kart türü bulunmaktadır. Bunlar “Saldırı, Zayıflatma, Güçlendirme, Karşılık, İyileştirme ve Ulti” olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Saldırı tipi kartlar rakibe hasar vermeye;

Zayıflatma tipi kartlar rakibi zayıflatma, yavaşlatma ve durdurmaya;

Güçlendirme tipi kartlar takım arkadaşlarını güçlendirmeye;

Karşılık tipi kartlar belli koşullar sonucu etkinleşen yeteneklere;

İyileştirme tipi kartlar takım arkadaşlarını iyileştirmeye;

Ulti tipi kartlar ise güçlü ve etkili yeteneklere odaklıdır.

Savaş sırasında ekranınızın üzerinde kaç hamle hakkınız olduğunu gösteren kutucuklar vardır. Kartlarınızı kullanmak da hareket ettirmek de 1 hamleye eşittir.

Savaş sisteminin en önemli noktası ise elinizdeki kartları birleştirmek üzerinedir. Elinizdeki aynı kartlar eğer yan yana gelirlerse bir üst yıldız seviyesine yükselir (aynı sistem 2. yıldız seviyesinden 3. yıldız seviyesine geçişte de geçerlidir). Kartlarınızı dilerseniz aralarındaki kartları kullanarak, isterseniz de bir kartı diğerinin yanına hareket ettirerek birleştirebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere, elinizdeki kartları hareket ettirmek 1 hamlenizi harcar.

Peki kartları (yani karakterleri) nasıl elde edeceğiz ve gacha sistemi nasıl işliyor?

Reverse: 1999 çıkışında bizleri 4 adet banner ile karşılıyor. Aşağıdaki görseli baz alarak ilerlemeye başlayalım:

Açılış bannerı “The First Drop of Rain”, yeni başlayan oyuncuları hedef alıp Lilya, Eternity ve Regulus karakterlerinden birini garanti olarak sunmaktadır. Eğer 30 açılışta %1.5 şans ile bu üç karakterden birini erken elde ederseniz, bu bannerı tamamlamış sayılırsınız. Ancak şansınız yaver gitmez ve 30 açılışa ulaşırsanız, bu üç karakterden birini garanti olarak kazanırsınız ve bannerı tamamlamış olursunuz.

  1. ve 3. bannerlar “One Gram of Curiosity” ve “Clang of Sword & Armor” [Sınırlı Süreli] bannerlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemde, Genshin Impact veya Honkai: Star Rail oyunlarından tanıdık gelebileceği üzere, yaptığınız açılışlar biriken bir sistemle işliyor ve bir sonraki banner için de aktarılıyor. Bu açılışlarda 6 yıldız karakter elde etme şansınız %1.5’tir; ancak 60. açılışa kadar 6 yıldız bir karakter elde edemezseniz, şansınız %4’e çıkar ve 70. açılışa kadar her açılışta %2.5 artar. 70. açılışta garanti olarak 6 yıldız bir karakter kazanırsınız. Eğer elde ettiğiniz 6 yıldız karakter, o bannerda sunulan sınırlı karakter değilse, açılış sayacınız sıfırlanır; ancak bir sonraki elde ettiğiniz 6 yıldız karakter o bannerın sınırlı karakteri olacaktır.
  2. banner “Amid the Water” diğer bannerlarda bahsedilen şans oranlarına sahip; fakat [Kalıcı] bir bannerdır. 6 yıldız elde etme şansı %1.5’tir, 60. açılışta bu oran %4’e çıkar ve sonraki her açılışta %2.5 artış gösterir. 70. açılışta garanti olarak 6 yıldız bir karakter elde edersiniz. Ancak sürekli olarak değişen veya yeni karakterlerin eklenmediği bu bannerda açılış yapmanızı önermem.

Gacha sistemi ve bazı menülerde Genshin Impact ve Honkai: Star Rail oyunlarından esinlenilmişken; karakter yetenekleri, karakter geliştirme sistemi ve hikayenin karanlık tonunda büyük oranda Arknights oyunundan ilham alınmış. Reverse: 1999, kesinlikle denemeye değer bir oyun haline gelmiş. Özellikle günümüz gacha oyunlarının, bana göre en büyük sorunu olan “karakterlerin ruhsuz hissedilmesi” problemine, karakterlerin hikayesiyle ve sunumuyla başarılı bir şekilde yanıt vermişler.

Bir Yorum Yaz