Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Star Wars Dizilerini Nasıl Takip Etmeliyiz?

Bu rehberimizde George Lucas‘ın 1977 yılında beyaz perdede seyirciyle buluşturduğu Star Wars‘un, 2012 yılında Disney’in Lucasfilm’i satın almasıyla geliştirilen medya tarafındaki içeriklerine kronolojik olarak göz atacağız.

1. STAR WARS: THE CLONE WARS (2008)

Star Wars: The Clone Wars aynı ismi taşıdığı sinema filminin bir devam dizisi. Dizi, Disney’in Lucasfilm’i satın almasından 4 yıl kadar önce seyirciyle buluştu ve satın alım sonrasında da Lucasfilm Animation tarafından geliştirilmeye devam etti. Jedi Padawanı Ahsoka Tano ve Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker’ın maceralarının yanı sıra Attack of the Clones ve Revenge of the Sith filmlerinin arasındaki boşlukta yaşanan olaylara ve Galaktik Cumhuriyet dönemine daha yakından tanık oluyoruz. Ardından gelecek Star Wars: Rebels için de büyük önem arz eden dizi, Disney’in *Star Wars *****dizilerine giriş yapmak için ilk durağınız konumunda.

2. STAR WARS: TALES OF THE JEDI (2022)

Ahsoka Tano’nun ve karanlık tarafa yenik düşmeden önce Jedi Düzeni’ne hizmet eden Kont Dooku’nun, Tales of the Jedi animasyon dizisi ile hayatlarındaki kilit noktalara tanık oluyoruz. İlk sezonu 6 bölümden oluşan animasyon dizisi, listemizde ikinci sırada.

3. STAR WARS: THE BAD BATCH (2021)

The Clone Wars’un final sezonunda tanıdığımız Bad Batch, kendi animasyon dizisine sahip oluyor ve Galaktik İmparatorluk döneminde görmediğimiz kapıları aralıyor. The Clone Wars‘un devamı niteliğinde olan dizi üçüncü sırada yer alıyor.

4. OBI-WAN KENOBI (2022)

Galaktik Cumhuriyet’in ve Jedi Düzeni’nin düşüşünün üzerinden 10 yıl geçmiştir. Tatooine’deki sürgün hayatında Luke Skywalker’ı korumakla görevli olan Ben Kenobi, beklenmedik bir zamanda eski bir dostundan yardım çağrısı alır. Obi-Wan Kenobi dizisi genel seyirci tarafından büyük eleştirilere maruz kalsa da, listemizde dördüncü sırada yerini alıyor.

5. ANDOR (2021)

Yapımcı Tony Gilroy’un da içinde bulunduğu, beyaz perdede izlediğimiz Rogue One filminin öncesinde yaşanan olayları anlatan dizide, gelecekte bir Asi Birliği üyesi olarak göreceğimiz Cassian Andor, kendisini hiç ummadığı kadar büyük bir amaca hizmet ederken bulur. Hayranlar tarafından büyük beğeni toplayan Andor dizisi listemizde beşinci sırada.

6. STAR WARS: REBELS (2014)

Galaktik İmparatorluk’un sert rejimi altında ezilen halk, galaksinin çeşitli noktalarında ayaklanmalar başlatır. Star Wars: Rebels dizisinde bu ayaklanmaların göbeğine yer alan Ghost Crew’ın başından geçen olayları izliyoruz. Star Wars: Rebels, listemizde altıncı dizi konumunda.

7. THE MANDALORIAN (2019)

The Mandalorian canlı çekim olarak Disney’in geliştirdiği ilk dizi özelliğini taşımakta. Dünyada ilk kez bu proje için geliştirilen ve kullanılan The Volume teknolojisi, seyirciye muazzam bir görsel deneyim yaşatıyor. Dizide, Mandalorlu savaşçı Din Djarin ve karşılaştığı gizemli bir çocukla arasında yaşanan sürükleyici hikayeyi takip ediyoruz. The Mandalorian dizisi listemizde yedinci sırada yer alıyor lakin dizinin üçüncü sezonuna geçerken rehberimizde sekizinci sırada yer alan diziye bir uğramanız lazım.

8. THE BOOK OF BOBA FETT (2021)

Yukarıda da belirttiğim gibi The Book of Boba Fett, The Mandalorian‘ın 3. sezonuna geçerken kullanmanız gereken bir köprü konumunda. İzleme keyfinizi bozmaması açısından dizinin konusuna deyinmek istemiyorum. Efsanevi ödül avcısı Boba Fett’in hikayesine odaklanan dizi listemizde sekizinci sırada.

9. AHSOKA (2023)

Star Wars: Rebels animasyon dizisinin canlı çekim bir devamı olarak ele alabileceğemiz dizi, ayrıca yine hikayesel olarak hayranlar tarafından adlandırılan ‘Mandoverse‘ün 3. ve son durağı. Eski Jedi, şimdilerde kendisini Leydi Tano olarak bildiğimiz Ahsoka Tano ve ekip arkadaşlarının, galaksi için yaklaşan büyük tehtidi durdurmak üzere yola çıktıkları dünyalar ve galaksiler arası bu macera listemizde dokuzuncu sırada.

10. VISIONS (2021)

Bir anime antoloji serisi olan Visions, yedi farklı Japon animasyon stüdyosu tarafından geliştirildi. Star Wars canonuna dahil olmayan dizi listemizin son sırasında yer almakta.

Liste olarak inceleyecek olursak;

 • STAR WARS: THE CLONE WARS (S1-7)
 • STAR WARS: TALES OF THE JEDI (S1)
 • STAR WARS: THE BAD BATCH (S1-2)
 • OBI-WAN KENOBI (S1)
 • ANDOR (S1)
 • STAR WARS: REBELS (S1-4)
 • THE MANDALORIAN (S1-2)
 • THE BOOK OF BOBA FETT (S1)
 • THE MANDALORIAN (S3)
 • AHSOKA (S1)
 • VISIONS (S1-2)

Listemizde yer almayan Resistance ve Young Jedi Adventures gibi çocuklara yönelik, ana akımı pekte ilgilendirmeyen dizilerde yine Disney çatısı altında geliştirilen projeler. Peki ‘Geleceğe yönelik neler bekliyoruz?’ diye merak ediyorsanız Star Wars: Skeleton Crew ve The Acolyte dizilerinin geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmek isterim…

Güç sizinle olsun!

Bir Yorum Yaz